2018 Colorscape Chenango Arts Festival Awards

CERAMICS

  • 1st: Marsha VanVlack, Whitesville, NY
  • 2nd: Leslie Green Guilbault, LGG Creative Art Pottery, Hamilton, NY
  • 3rd: William Perrine, Split-Fire Pottery, Homer, NY

DRAWINGS

  • 1st: Grant Dolge, Tully, NY
  • 2nd: David RC Oster, Utica, NY
  • 3d: Isaac Bidwell, Pickled Punks, Phoenix, NY

FIBER

  • 1st: Sharon Bottle Souva, Sharon Bottle Souva Fabric Handworks, Syracuse, NY
  • 2nd: June Tyler, Pondside Pulp & Paper, Norwich, NY
  • 3rd: Bonnie Eastwood, Hudson, FL

WEARABLE FIBER

  • 1st: Lis Barsuglia-Madsen & Michael Madsen, Heirlooms, Harrisville, NY
  • 2nd: Roberto Quintero Velez, molas4u.com, Long Pond, PA
  • 3rd: Susan Rollings, Sundancer Designs, Indian Lake, NY

GLASS

  • 1st: Michael Radigan, Concord Art Glass, Pittsford, NY
  • 2nd: Cheryl Gutmaker, The Lady’s Got Glass, Scotia, NY
  • 3rd: Chrissy Lapham, Chrissy Lapham Handblown Glass, Corning, NY

JEWELRY

  • 1st: Don Meixner, Old Erie Crafters, Jordan, NY
  • 2nd: Karin Bremer, Windfall Designs, Otego, NY
  • 3rd: Nancy Miller, Nancy Miller Jewelry Designs, Saratoga Springs, NY

METALWORK

  • 1st: Elizabeth & Robert Yates, Studio Yates, McDonough, NY

MIXED MEDIA

  • 1st: Sonoka Fukuma Gozelski, Sonoka County, West Edmeston, NY
  • 2nd: Shawn Lewis-Halperin, Fayetteville, NY
  • 3rd: Linda Kay-Biviano, Linda Kay’s Studios, Norwich, NY

OIL & ACRYLIC PAINTINGS

  • 1st: D. Michael Price, Bainbridge, NY
  • 2nd: Michael Wolski, Beckert, MA
  • 3rd: Charlotte Badeau, The Tole Peddler, Wellsburg, NY

OTHER

  • 1st: Mariellen Brown, Paper Snowflakes Art, Ithaca, NY
  • 2nd: Kristine Myrick Andrews, Naturally Inspired, Salisbury, VT
  • 3rd: Hayna Weems, On Hand Lotions, Naples, NY

PHOTOGRAPHY

  • 1st: Chris Goodenbury, Rochester, NY
  • 2nd: Joseph Wild, Wild Ways Photography, Inlet, NY
  • 3rd: Kevin Gray, Cherry Valley, NY

SCULPTURE

  • 1st: Robert Fragale, What the Fork?, Oswego, NY
  • 2nd: Brian Harnett, Harnett Designs Woodworking, Grahamsville, NY

WATERCOLOR PAINTINGS

  • 1st: Terry Smith, Wild Ravens, Johnstown, PA
  • 2nd: Grant Dolge, Tully, NY
  • 3rd: Joyce Stewart, Joyful Studios, Vestal, NY

WOOD

  • 1st: George & Therese Olsen, GTO Woodturning, Richmondville, NY
  • 2nd: Daniel Gomes, Heartwood Furniture, Schenevus, NY
  • 3rd: John Knapp, Knapp Knoll Woodworks, Oxford, NY

BEST BOOTH

  • 1st: Robert & Elizabeth Yates, Studio Yates, McDonough, NY

BEST OF SHOW

  • Marsha VanVlack, Whitesville, NY

BEST TASTE OF COLORSCAPE

  • UHS/CMH